6 клас
ТЕМА: Узагальнення вивченого матеріалу про прикметник
Мета:
-
повторити , узагальнити, систематизувати вивчений матеріал
із теми «Прикметник»;
- удосконалювати вміння застосовувати теоретичні знання на практиці;
- формувати вміння вживати прикметники в мовленні, знаходити вивчені орфограми та пояснювати їх;
- удосконалювати вміння застосовувати теоретичні знання на практиці;
- формувати вміння вживати прикметники в мовленні, знаходити вивчені орфограми та пояснювати їх;
- розвивати пізнавальний інтерес, пам'ять, увагу, критичне й логічне мислення;
- виховувати почуття взаємодопомоги,національної гідності, патріотизм, повагу до народної творчості, до історичних і природних пам’яток України.
- виховувати почуття взаємодопомоги,національної гідності, патріотизм, повагу до народної творчості, до історичних і природних пам’яток України.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
1.
Діти, скажіть ,
будь ласка, яку частину мови ми вивчили ?
2.
Як ви вважаєте чи
можна обійтися без прикметників у мовленні?
3.
Яке значення
прикметників у нашій мові?
4.
А чи знаєте Ви, що
прикметник за кількістю слів займає ІІІ місце після іменника та дієслова.
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку
-
Отже, діти, тема нашого уроку « Узагальнення вивченого про
прикметник».
-
Розгорніть
свої робочі зошити й запишіть дату й
тему уроку.
-
І проведемо ми свій
урок у формі подорожі містами України в мовознавчу країну «Прикметник».
-
Мета нашого уроку:
повторити , узагальнити , систематизувати вивчений матеріал про прикметник.
-
На уроці ви повинні
бути уважними, розумними, організованими, кмітливими
Такими Ви будете обовꞌязково, бо Ви
- найкращі, бо Ви - ерудовані, бо
Ви-активні.
ІV. Узагальнення й систематизація
вивченого матеріалу
Учитель:
Наша подорож містами України в мовознавчу країну
«Прикметник» починається. Усі готові ?_____ Вирушаймо!
Мешканці кожного міста приготували для Вас цікаві
завдання.
Наш потяг швидко мчить містами України.
Перше місто, до
якого ми здійснюємо подорож – це Київ. Чому Київ?
Перща зупинка в місті Київ. « Прикметникова Україна
»
Екскурсовод: (учень) показує на карті
Окрасою Києва є Хрещатик.
Гордістю є Києво-Печерська лавра, що включає в себе
цілий комплекс чудових церков, яким майже 1000 років.
Вражає своєю величчю Софійський собор , збудований ще за
часів Володимира Великого та Ярослава Мудрого. Тут були створені перші в
Київській Русі бібліотека та школа.
Учитель: Ми всі любимо свою країну. А як називають
людину, яку любить свою країну?
Завдання:
запишіть прикметниками, яку Україну Ви
любите.
|
( 1 учень записує на дошці, усі в робочих зошитах)
|
Я люблю свою
Україну (яку?)_________________________________________
Друга зупинка –це місто Львів . « Теоретична»
Наш поїзд робить зупинку уЛьвові (показ на карті)
Екскурсовод: Львів — одне з
найкращих міст Європи. Засноване воно було близько 700років тому. Згідно з
одними джерелами, його побудував князь Данило Галицький і назвав на честь
найстаршого сина Лева.
Учитель: Мешканці цього міста запрошують Вас до інтервꞌю
про прикметник.
Отже, зараз ми
спробуємо швидко давати відповіді на запитання про прикметник.
І проведемо це у формі « Бліц-опитування»
1. Що таке прикметник – це…………..
2. Які морфологічні
ознаки має прикметник?
3. Яка синтаксична
роль прикметника?
4. На які групи поділяються прикметники за значенням ?
5. Які прикметники
мають ступені порівняння?
6. На які групи
поділяються прикметники за кінцевим
приголосним?
8. Які
ступені порівняння прикметників ви знаєте?
9. Які прикметники мають не
мають ступенів порівняння?
10. Які прикметники називаються якісними?
11.Які прикметники називаються відносними?
12.Які прикметники називаються присвійними ?
(Якісні виражають ознаку в більшій чи меншій мірі – веселий, добрий;
відносні – виражають відношення
до інших предметів – кришталевий, дощовий; присвійні –
позначають приналежність особі чи тварині і відповідають на питання чий? – Андріїв, сестрин)
Третя зупинка – це місто
Словꞌянськ . «Діаграма Вена»
Екскурсовод: А чи знаєте Ви, що тут добувають камꞌяну сіль. Її не тільки вживають в їжу, а й роблять із неї
соду та соляну кислоту.
Учитель: мешканці цього
міста пропонують Вам завдання. Ви
знаєте, що прикметник повꞌязаний із іменником, тому є багато спільних ознак,
але є й відмінні. Це завдання саме на визначення спільного й відмінного між
іменником і прикметником .
Діаграма Вена - це два кола, що частково
накладаються одне на одне, утворюючи, таким чином, одну спільну частину та дві
відмінні.
Завдання: у спільній для двох кіл частині записати спільні ознаки іменника та прикметника, а у відмінних
частинах - відмінні ознаки.
|
3 учні на ватмані (на дошці) заповнюють синім
маркером. Усі працюють у парах. Потім перевіряємо й виправляємо червоним
кольором
|
Ущільнене опитування
|

Четверта зупинка місто Переяслав- Хмельницький.
«Морфологічно – синтаксична»
Екскурсовод: Саме в цьому
місті є музей рушника , який було створено в 1995 р., він розміщується в унікальній пам'ятці архітектури 17 ст., дерев'яній козацькій церкві.
Учитель: Рушник прийшов до
нас із сивої давнини. Був взірцем людської працьовитості. Хата без рушників –
що родина без дітей.
Завдання №1
|
3 учні виконують
(по черзі)на дощці, запис у робочі зошити)
|
Колективна робота
|
Складіть із
розсипаних слів текст. Підкресліть
прикметники, визначте морфологічні ознаки та синтаксичну роль.
1. Символ, краси, це,
і, молодості, рушник.
2. Український,
пройшов, віки, рушник, крізь.
3. Переплелися, на,
чорний, такі, кольори, червоний, ньому,
блакитний, жовтий.
Завдання №2«Чому я так вважаю?»
Завдання: узгодьте іменники з прикметниками в роді, числі
та відмінку. Виділіть закінчення, визначте рід.
|
1 учень виконує на дошці.
|
Колективна робота
Проблемне питання
|
Нестерпн..
біль (чому нестерпний пишеться разом?)
Широк.. степ
Зл.. собака
Далек….путь
ПРОБЛЕМНЕ ПИТАННЯ:
В українській мові закінчення
прикметника залежить від іменника. А є мови , в яких прикметники не залежать
від іменника і не мають закінчень. Як ви думаєте , яка це мова? (Це англійська)
Пꞌята зупинка-
місто Умань
« Групи за значенням».
Екскурсовод: місто Умань (Черкаська облась), прославилось
на всю Україну. Чудовий
парк під назвою « Софіївка» - справжня перлина України. Уже більше 200 років вражає Софіївка своєю
красою та неповторністю.
Завдання: Погрупуйте
подані прикметники за значенням у три групи: я……. , в………..,п…………….
|
1-й ряд виписує якісні
2-й ряд- відносні
3-й ряд-присвійні
|
Самостійна робота.
|
Малий, дерев'яний,
Сергіїв, низький, добрий, скляний, мамин, сільський, гусячий, Ольжин, батьків,
гарний, золотий, веселий, оливковий
|
Якісні
|
Відносні
|
Присвійні
|
|
Малий
низький
добрий
гарний
веселий
|
дерев'яний
скляний
сільський
золотий
оливковий
|
Сергіїв
мамин
гусячий
Ольжин
батьків
|
Шоста зупинка
місто Канів. «Ступенева»
Учитель:Наступна зупинка
–на Черкащині
Екскурсовод: У Каневі
знаходиться перший народний музей Кобзаря – Тарасова
світлиця. Він нараховує понад 20 тисяч унікальних пам’яток.
Учитель: уявіть, що вас призначили коректором черкаської
газети. Знайдіть і виправте помилки в поданих реченнях.
Завдання : «Коректор» знайдіть
помилки, пов’язані з утворенням ступенів порівняння прикметників. Запишіть ці
речення, вставляючи пропущені букви.
|
1.
Спочатку обговорення в парах
2.
Потім на дошці(3-учні)
|
Самостійно
Колективно
|
1.
Тарас Шевченко - самий геніал…ний поет.
2.
Твори Тараса Шевченк(о,а) –
самі кращі твори.
3.
Поезія «Садок в…шневий
коло хати» - найгарніша поезія про україн…с…ку сім’ю.
Місто Ковель. Зупинка №7 «Кінцевий
приголосний»
Екскурсовод:У світі -1384
памꞌятники Шевченку. Із них 1256 в Україні, а 35- за кордоном. Найвищий у світі
памꞌятник Шевченкові, висотою 7 метрів у
місті Ковелі Волинської області.
Учитель: Як ви думаєте , яке завдання
на цій зупинці ми будемо виконувати?
|
2-учні (по черзі) на дошці
|
|
1. Запишіть прикметники в дві колонки: I
—тверда група, II — м’яка група.
Основні, малі, однорідні, околишні, могутні, кореневі, ближні,
достатні, оксамитові, Охрімів, звичайні, ранні, минулі,
ошатні, столітні, сніжні, зелені, сині, звичайні, кислі, зйомний.
Ключ : З других букв кожного стовпчика прочитаєте назву відомого вірша
Т. Шевченка.
|
основний
малий
однорідний
кореневий
оксамитовий
Охрімів
звичайний
минулий
ошатний
сніжний
зелений
звичайний
кислий
зйомний
|
околишній
могутній
ближній
достатній
ранній
столітній
синій
|
Висновок: До
твердої групи належать прикметники з основою на твердий приголосний. ^ До твердої групи також належать і всі присвійні прикметники
Маріїн, Софіїн, братів.
Восьме місто –
це Коломия. Зупинка № 8«Орфографічна»
Ми не випадково з вами завітали до цього чудового
містечка, в якому знаходиться єдиний у світі Музей писанки.
Екскурсовод: Візиткою Коломиї стала споруда у
формі найбільшого у світі писанкового яйця. Висота музею –
14 метрів, а діаметр – 10. Приміщення виготовлене повністю з кольорового
скла. До речі, воно не має даху! Зараз музей володіє колекцією понад 6000
писанок, представлених з різних регіонів України та з-за кордону.
1.
Запишіть слова у дві колонки: прикметники з -нн- і -н-. З
других букв записаних слів прочитайте початок прислів’я.
|
Колективне виконання з поясненням
на дошці спочатку 1 учень, потім продовжує 2-й учень
|
Колективна робота
|
………………… -- нема України.
Обмін..ий, незбагнен..ий, складн..ий, взаємозамін..ий,
шален..ий, священ..ий, несказан..ий, хлібн..ий, ритмічн..ий, кремін..ий,
оборон..ий, значн..ий, шипшин..ий, мишин..ий, мільйон..ий.
|
Обмінний
Незбагненний
Взаємозамінний
Священний
Несказанний
Кремінний
Оборонний
Шипшинний
мільйонний
|
Складний
Шалений
Хлібний
Ритмічний
Значний
мишиний
|
Чому прикметники незбагненний, несказанний пишуться разом?
Девꞌята зупинка в
місті Одеса. Лінгвістична гра «Веселі
східці
|
Робота в парах
Пара, яка виконає завдання подає сигнал, піднявши руки та взявшись за
долоні.
|
|
Учитель: Завдання має назву «Веселі східці». А якими сходами відоме місто Одеса?
Екскурсовод: Потьомкінські сходи – не просто гарне місце
в Одесі, це справжня історична цінність, які складаються з 192 сходинок. Вони
закладені в 1825 році.
Утворіть від іменників
прикметники за допомогою суфіксів -ичн- (-ічн-, -їчн-). Запишіть їх у відповідні клітинки.
1. Епос(грец.). 2. Фізика (грец.). 3. Класика (лат.). 4.
Проза (лат.).
5. Академія(лат.). 6. Математика (грец.). 7.
Фізіологія(грец.). 8. Катастрофа (грец.).
|
1
|
|
|
|
|
и
|
й
|
|||||||
|
2
|
|
|
|
|
|
и
|
Й
|
||||||
|
3
|
|
|
|
|
|
|
И
|
й
|
|||||
|
4
|
|
|
|
|
|
|
|
и
|
й
|
||||
|
5
|
|
|
|
|
|
|
|
|
и
|
й
|
|||
|
6
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
и
|
Й
|
||
|
7
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
И
|
й
|
|
|
8
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
и
|
й
|
Відповіді. 1. Епічний (грец.). 2. Фізичний (грец.). 3. Класичний
(лат.). 4. Прозаїчний (лат.). 5. Академічний (лат.). 6. Математичний (грец.).
7. Фізіологічний (грец.). 8. Катастрофічний (грец.).
Десята зупинка – це
знову Одеса. « Загадкова»
|
Усно. Усі разом
|
Ø
Якого каміння немає в морі? (Сухого)
Ø
Географічна назва, до складу якої входить
прикметник на позначення кольору?
(Чорне море)
Ø
Яким
прикметником можна назвати білу хустку, намочену в Чорному морі? (Мокра)
Ø Який відносний
прикметник показує ознаку хвороби, відсутньої на землі? (Морська)
Ø Назвіть
прикметник, що означає "смак" долі. (Гірка)
Ø Назвіть
прикметник, що означає людину, яка ніколи не заглядає у дзеркало. (Сліпа)
Ø Назвіть
прикметник, що показує ознаку бочки, в яку не можна налити воду. (Повна)
Ø Який прикметник
означає посуд, з якого не їдять? (Порожній)
V. Підсумок уроку.
VІ. Домашнє завдання.